Bir Sayfa Seçin

Sayfanıza gelen trafiği artıracak kesin çözümler arıyorsanız bir video pazarlama stratejisine ihtiyacınız var. Pazarlamanız için video içerik oluşturma fikri gözünüzü korkutabilir ancak doğru bir stratejiniz olduğunda, emin olun her şey oldukça basit. 

Biliyorsunuz, dünyanın Google’dan sonra en çok kullanılan arama motoru YouTube. Yani hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız, YouTube sizin için önemli bir fırsat. Peki, bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirebilmek için nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

İşte size videonuzun trafiğini ve dijital dönüşüm oranlarını güçlendiren 5 vazgeçilmez video pazarlama adımı.

1- İlgi Çekici Bir Hikayeniz Olsun

En sıkıcı konu bile ilgi çekici şekilde anlatılabilir. Yeter ki, konuyu doğru hikayeyle besleyin. İlgi çekici olmak, her zaman çok çılgınca bir şey yapmak ya da hiç duyulmamış bir şey anlatmak anlamına gelmez. 

İzleyenlerin duygularına dokunabilmesi, onlara fayda sağlayabilmesi ve bunların etkileyici kaliteli görsellerle sunulması hikayeleri çekici hale getiriyor. Pazarlamanız için videolar üretmeye karar verdiğinizde bunları göz önünde bulundurarak hedef kitlenize dokunmayı unutmamalısınız. İyi düşünün, tutarlı bir strateji güdün ve geçmiş tecrübelerden mutlaka ama mutlaka yararlanın.

2- İlk 10 Saniyede Konuya Girin

Tipik bir internet kullanıcısının dikkat süresi, istemediğimiz kadar kısa. İzleyicilerin %20’si ilk 10 saniye içinde farklı bir içerikle ilgilenmeye başlayacak. Bu yüzden video içeriğiniz ödüllere layık bile olsa, ilk 5-10 saniye içinde insanların dikkatini çekmediyse emeğiniz boşa gidebilir.

Bu yüzden video içeriğinizin ilk 10 saniyesinde izleyicinin “Neden bunu izlemeliyim?” sorusunu cevaba kavuşturun.

3- Call to Action (ya da Eyleme Çağrı) Yapın

Pazarlamacılar, genellikle video kapanmak üzereyken eyleme çağrı yapmayı tercih ederler. Bu kesinlikle doğru bir yöntem ancak kendinizi bununla sınırlandırmayın. Videonun akışına göre farklı yerlerde de çağrınızı yapabilirsiniz. Bugüne kadar videonun beklenmedik yerinde karşılaşılan eyleme çağrılarla başarıya ulaşan pek çok pazarlama videosu ile karşılaştık. 

4- İçeriği Arama Motoru İçin Optimize Edin

Video pazarlama içeriğinizin SEO uyumlu olması için gerekli çalışmalara mutlaka zaman ayırın. Bu konuda yapabileceğiniz ilk ve en önemli şeylerden biri, videoyu diğer web sitelerde ve platformlarda paylaşmadan önce kendi hesaplarınızda barındırmak olacak.

Videonuzun arama motorlarında üst sırada yer alması içinse video açıklamalarına önem verin. 

İyi optimize edilmiş video açıklamaları sayesinde Google algoritmaları, video içeriğiniz hakkında detaylı bilgi edinerek sizi doğru izleyici kitlesinin önüne çıkarır.

5- Videonuzu Her Yerde Paylaşın

Hedef kitlenizin izleme alışkanlıklarını ve kullandığı platformları iyi bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden daha fikir aşamasında potansiyel müşterilerinizin videoyu nerelerde izlediğini öğrenmekle işe koyulmalısınız. Böylece videolarınızı doğru platformlarda ilgili kişilerle paylaşabilirsiniz. Videolarınıza erişim için bütün işi arama motorlarına bırakmaktansa erişilebilir olmak için üzerinize düşeni yapın. Böylece alacağınız trafiği ve dönüşümü hızla arttırabilirsiniz.

Bu 5 adımda sıraladıklarımız aslında video pazarlamanın olmazsa olmazları. Eğer kafanıza takılan ya da merak ettiğiniz şeyler varsa size bir e-mail kadar yakınız.