Bir Sayfa Seçin

Videoyu İçerik Pazarlama Stratejisine Nasıl Dahil Edersiniz?

Silikon Vadisi’nin önemli isimlerinden trend analisti Mary Meeker’ın İnternet Trendleri Raporu, her yıl online pazarlama ile ilgili değerli bilgiler paylaşıyor. Bu raporla birlikte hangi yeni trendleri bilmemiz gerektiğini öğrenirken, hangilerinin de eskimiş olduğunu görebiliyoruz. 

Video içeriğin bu yılın raporunda ne kadar çok yol kat ettiği büyük merak konusuydu. Tahminler video içeriğin, online pazarlama trafiğinin %64’ünü kapsadığını gösteriyor. Cisco’nun son günlerde yayınladığı bir rapora göre, video 2020’ye kadar trafiğin %82’sini oluşturacak. Pazarlamacılar için bu büyük oranlar, çabalarını video içerik pazarına yoğunlaştırmaları gerektiğini açık bir şekilde gösteriyor. Peki işe nereden başlamak lazım?

Ürün Videolarıyla Başlayın

Wyzowl’un Video Pazarlamanın Durumu 2017 raporuna göre, açıklama videoları yapan firmaların %97’si, müşterilerin bu videolar sayesinde ürünlerini daha iyi anladıklarını söylüyor. Müşterilerin de %73’ü, ürün videosunu izledikten sonra o ürünü aldıklarını belirtiyor. Bunlardan da önemlisi, insanlar artık ürün hakkında bir şeyler okumaktansa video izlemeye tercih ediyor.

Sosyal Trendlerden İstifade Edin 

Mannequin challenge akımı yeni çıktığında, çok saçma bir şeymiş gibi görünüyordu. Ama ünlüler de bu akıma katıldıkça, YouTube’da bu akıma ait video sayısı 4.5 milyona ulaştı. Bunu kim tahmin edebilirdi? 

Mannequin challenge aslında tek başına ulaşmadı bu başarıya. Ondan önce gelen Harlem Shake vardı. İşte bu sosyal trendler, markaların başka yönlerini ortaya çıkarıyor. Bu sayede, farklı kanallarda paylaşılabilen videolar oluşturuyorsunuz. 

Müşterilerinizin Sorularını Cevaplayın

Birçok kişi eğlenerek yeni şeyler öğrenmek ve tecrübe etmek için YouTube’a yöneliyor. Siz de müşterilerinizin sorularına cevaben videolar oluşturun. Hangi ürünlerinize dair video çekeceğinizi bilmiyor musunuz? Anahtar kelimelerle internette hangi soruların daha çok sorulduğuna dair araştırma yapın. Kendi işinize dair soruları tespit edip, bu sorulara cevaplar verin. Cevaplarınız da yazılı değil, tabii ki video formatında olsun.

Video İçerik Pazarlaması: Son Notlar

Video, hem yeni bir konsept değil hem de rağbet hiç ama hiç düşmüyor. Mary Meeker’in raporunun gösterdiği gibi, markalar gittikçe daha çok video içerik pazarlamasına gidiyor ve insanlar da yapılan videoları daha çok tüketiyor.
Video oluşturmaya başladıktan sonra, video içerik pazarlamasına verdiğiniz emeklerinizin ne sonuçlar doğurduğunu da mutlaka takip edin!