Bir Sayfa Seçin

1.Etkileşim Almak İçin Video’yu Tercih Edin

Kitlenize ulaşmak istiyorsanız video iyi bir seçenek. Nisan 2017 verilerine göre ortalama video yayını toplam sayfa kitlesinin %12.05’ine ulaştı. Fotoğraflar %11.63’e ulaşırken, linkler %7,81 ve durum güncellemesi %4.56 seviyesinde. 

Temel hedef kitlelerine kendi sitelerinde diğer içerik biçimleri yoluyla ulaşan yayıncılar bile, Facebook sayfalarındaki videolarla en yüksek etkileşim oranını görmeye devam ediyor.

2.Gündemi Takip Etme Zamanı!

Facebook’ta dikkat çeken bir numaralı konu yemek. Diğer konulara göre neredeyse iki kat daha fazla dikkat çeken yemeğin ardından, Moda& Güzellik konusu ikinci sırada yer alıyor. Hemen ardında da hayvanlar ve mizah konusu var. En az etkileşim alanlar ise eğitim, araba, pazarlama, emlak ve finans konuları. 

pastedGraphic.png

 (kaynak Buzzsumo)

3.Video Ne Kadar Uzun Olmalı?

Genelde kısa Facebook videoları uzun videolara göre daha çok etkileşim alıyor. Bu tarz videolar 60 ile 90 saniye uzunluğunda oluyor. 90 saniyenin ardından 6. Dakikaya kadar etkileşim sayısı önemli bir biçimde azalıyor. Bunu dikkate alarak videolarınızı kısa tutabilirsiniz ancak 31 saniyenin altında da kalmamaya çalışın.

4. Facebook Canlı Videolarına Ne Kadar Önem Vermeli?

Facebook’ta üretilen video içeriklerinin %20’si canlı videolardan oluşuyor. Ortalama 20 dakika canlı bir video ile önemli miktarda etkileşim yakalamak önemli zira en çok etkileşim alan 10,000 civarı video, ortalama 20 dakika sürüyor.

5. Video Etkileşim Sayıları Değişiyor

Normalde, bir video için ortalama etkileşim sayısı 928 iken canlı videolar 1043 kere tıklanıyor.

Ancak, kullanıcıların normal videolara kıyasla %25 daha fazla yorumda bulunma eğiliminde olduklarını belirtmek gerekir.

Bu farklılık, Facebook Live’ın soru-cevap oturumları için kullanılabileceğinden ve görüntüleyenlerin etkinlik boyunca yorumlar bölümünde sorular yayınlamasından kaynaklanabilir.

6. Emoji Zamanı — Popüler İzleyici Tepkileri

Facebook videoları incelendiğinde “gülücük” emojisi en çok kullanılan ifade olarak ilk sırayı alıyor. İkinci sırada ise “kalp” emojisi var. Videolarında mesajı iletmek için mizahı kullanan kullanıcılar bu istatistiğe sebep olmuş olabilir. Facebook Live farklı sonuçlar gösterse de videoları emoji dostu yapmak etkileşim sayınızı artırabilir. 

7. Metin Açıklamasını Kısa Tutun

Videolarda belirtilen açıklamaları çok uzun tutmamakta fayda var. En çok etkileşim alan videolar ortalama 84 karaktere sahipken daha kısa yazılara sahip videolar daha az etkileşim aldı.

Tüm Bunlar Ne Anlama Geliyor?

Facebook videolarında etkileşiminizi artırmak istiyorsanız uygulamanız gereken birkaç nokta var.

  • Videolarınızı olabildiğince kısa tutmaya çalışın. 60 ile 90 saniye arası videolar idealdir. Eğer canlı video çekiyorsanız 15 dakika civarında doyurucu bir video çekmeye özen gösterin. 
  • Giriş metninizi kısa tutun ancak kullanıcıları video hakkında bilgilendirin.
  • Video için doğru konu seçin. Eğer emin değilseniz insanları eğlendirecek veya ilham verebilecek bilgilendirici videolar üzerinde durabilirsiniz. 

Paylaşılabilecek videolar yapmaya çalışın. İnsanlar beğendikleri içeriği paylaşmayı severler böylece daha fazla kitleye kolaylıkla ulaşırsınız.