Bir Sayfa Seçin

Siz de markanız için Instagram Story özelliğinden faydalanmak istiyorsanız bir paylaşım planına ihtiyacnız var. Aşağıda derlediğimiz 15 etkili Instagram Story fikriyle hedef kitlenizin kalbine girmeye hazır olun.

1- İşin Arka Planını Gösterin

Hedef kitlenize yaptığınız işin arka planında neler olup bittiğini gösterin. Ofisinizi ya da stüdyonuzu çekin, ürünlerin nasıl üretildiğini ya da markanızı nasıl yönettiğinizi paylaşın. 

2- Soru-Cevap Yapın

Etkileşimi zirveye taşımaya kararlıysanız Instagram Stories soru-cevap özelliği tam size göre. Soru etiketiyle bir Story paylaşın. Takipçilerinizi, size soru sormaya teşvik edin. Gelen sorulara samimi cevaplar verin.

3- Müşterilerinizi Öne Çıkarın

Müşterileri öne çıkarmak onları özel hissettirmenin ve etkileşime yönlendirmenin eğlenceli bir yoludur. Bunun için sizi etiketleyen kullanıcıların paylaşımlarını Story’nize taşıyın. Böylece hem daha fazla kişinin sizi etiketlemesini sağlarsınız hem de pozitif bir etkileşime kapı açarsınız.

4- Uzmanlığınızı Ortaya Çıkarın

Takipçilerinizi bilgilendirin. Sektörünüze dair çeşitli kısa eğitici videoları ya da infografikleri Story olarak paylaşın. Hangi konularda bilgi edinmek istediklerini onlara sorun, etkileşimi ikiye katlayın.

5- Tanıtım Videosu Paylaşın

Yeni bir ürün ya da hizmet sunmaya mı başlıyorsunuz? Bununla ilgili heyecanı yükselten bir Story hazırlayın. Ya da halihazırda olan ürün ve hizmetlerinizi farklı konseptlerle tanıtın.

6- Reklamınızı Yapın 

Genel tanıtım içeriklerinizin yanı sıra ürün ve hizmetlerinizi ilan ettiğiniz reklam içerikler de paylaşabilirsiniz. Her zaman yalnızca reklam yapmadığınız sürece ara sıra reklam yapmanın hiçbir zararı yok.

7- Kampanya Düzenleyin, Hediye Verin

Instagram takipçileriniz için özel kampanyalar düzenleyin. Böylece insanlar hesabınızı takip etmek için çok daha ikna edici bir sebep bulacak.

8- Yeni Post Haberi Verin

Instagram Feed’inizde yeni bir paylaşım yaptıysanız bunu Story kısmında duyurun. Story’nizin görülme olasılığı paylaşıma göre çok daha yüksek.

9- Öncesi ve Sonrası Görselleri Paylaşın

Fitness eğitmeni, tasarımcı, mimar, organizatör ya da bambaşka bir meslek sahibi olmanız fark etmez. Öncesi ve sonrası görselleri, hemen her sektörde ilgi çeker; becerilerinizi vurgular. 

10- Koleksiyon Oluşturun

Farklı ürün gruplarınız için Instagram Story’lerinizi sürekli olarak göstermenizi sağlayan koleksiyonlar oluşturabilirsiniz. Bu koleksiyonlar paylaşımlarınızı belli başlıklar altında derlemenize de yardımcı olur. 

11- Soru Sorun

Daha önce takipçilerinizle soru-cevap yapabileceğinizden bahsetmiştik. Bu kez siz takipçilerinize soru sorarak onları tanımaya çalışın. Hem, aldığınız yanıtları paylaşarak daha samimi bir ortam yaratabilirsiniz.

12- Anket Yapın

Açık uçlu sorular yerine iki cevaplı anketler düzenleyebilirsiniz. Instagram Stories Poll özelliği size bu imkanı sunuyor. Anketlerle, hem takipçileriniz hakkında bilgi edinin hem de onlarla iletişime geçin.

13- İlham Kaynaklarınızdan Söz Edin

Markanızı yaratırken, ürünlerinizi geliştirirken size neler ilham veriyor? İzleyicilerinizle ilham kaynaklarınızı paylaşın, duygusal etkileşimi arttırın.

14- Blog Paylaşımlarınızı Tanıtın

Sosyal medyanın yanı sıra blog yazıyorsanız, yazılarınızın daha fazla tıklanması için Story’nizde paylaşın. Instagram paylaşımlarınızda web sitelerine link veremiyorsunuz ancak blogunuzun linkini profilinize ekleyebilirsiniz.

15- Düzenli Story Serileri Oluşturun

Haftada bir Story paylaşacağınız bir dizi konsepti kurgulayın. Böylece hem uzun süre akılda kalır hem de merak uyandırırsınız. Serilerinizde;

  • İlham veren alıntılar,
  • Sektörünüze, ürünlerinize ya da hizmetlerinize dair haftalık ipuçları,
  • Müşterilerinizin öykülerini,
  • Ürünleriniz veya hizmetlerinize dair görselleri,
  • Mevcut kampanya ve indirimlerinizi,
  • Haftalık soru cevap serileri paylaşabilirsiniz.

Instagram Story’leriniz üzerine planlama yaparken bu 15 fikir size yol gösterecek. Bu fikirlere siz de yenilerini ekleyebilir, Story üzerinden çok daha fazla takipçi ve müşteri kazanabilirsiniz.