Bir Sayfa Seçin

Bugün videolar, toplam internet trafiğinin %70’ini oluşturuyor. Güncel video pazarlama istatistikleri, neden video üretimine ve YouTube reklamlarına yatırım yapmanız gerektiğini açıkça gösteriyor. 

Videolar, yalnızca popüler değil, aynı zamanda etkili de. Yakın zamanda sunulan Wordstream raporuna göre, Amerikalı pazarlamacıların %51’i, en kar edilebilir medya türünün video içerik olduğunu söylüyor. 

Aşağıdaki veriler, bunun sebebini ortaya koyuyor:

Bu veriler arasında video kullanan pazarlamacıların %66 daha kaliteli lead alması özellikle önemli. Çünkü videoların e-mail pazarlamadan daha etkili olduğunu gösteriyor.

Kullanıcı Etkileşimi

Üst düzey yöneticilerin %59’u ve tüketicilerin %72’si videoları metinlere tercih ediyor. Videolar, %13,9 etkileşim oranıyla Facebook içeriklerinin de en popüler olanları (Locowise).

Etkileşime teşvik etmenin yanında, videolar, metinler ve görsellere göre pazarlamacıların kullanıcılarla daha sık, daha uzun süre iletişim kurmasına yardımcı oluyor:

Sosyal Medya

Sosyal medya videoları hem etkileşime açık hem de çok popüler. Facebook günde 8 milyarın üzerinde video gösterimi alıyor. YouTube ise 5 milyar. Tüm platformlarda metin ve görsel içeriklerin toplamına kıyasla videolar 12 kat daha fazla  paylaşılıyor. Ancak dahası var:

  • Digiday raporu kullanıcıların %85’inin Facebook videolarını sessiz izlediğini gösteriyor.
  • Facebook’un kendi istatistiklerine göre, Facebook video reklamları tutarının %47’si ilk 3 saniye için harcanıyor.
  • WyzOwl’un Video Marketing Statistics for 2018 raporu video pazarlamacıların %87’sinin YouTube kullandığını, ve bunun Facebook’tan daha fazla olduğunu gösteriyor.
  • Sumo’dan Noah Kagan’a göre, YouTube’dan gelen inbound ziyaretçilerin (%141 oranla) sitede diğer tüm kullanıcı kategorilerine kıyasla daha uzun süre kalıyor.

Facebook sayılarda iyi olabilir, ama YouTube hala en etkili platform olmaya devam ediyor.

Bunların yanında Business Insider, Instagram Story’lerinin bugün 400 milyon kullanıcısı olduğunu ve bunun Snapchat’in iki katı büyüklüğünde olduğunu rapor ediyor.

Bunlarla eşzamanlı olarak videolarda başarısını sürdüren bir diğer marka da Twitter. Aylık 330 milyon kullanıcının %82’si video izlerken Twitter, video pazarlamada etkili ikincil platform olmaya devam edecek (Statista, WordStream). 

Videonun Geleceği

Cisco, 2020’nin sonunda videoların tüm internet kullanıcılarının %82’sine ulaşacağını öne sürdü. Bu raporda aynı zamanda tüm B2C internet trafiğinin %73’ünün videolara yöneldiğini gösteriyor.

Video içerik kullanmaya başladıysanız ya da pazarlama çalışmalarınıza eklemeyi planlıyorsanız, geç kalmış değilsiniz. Video, hedef kitlenize ulaşmak için şimdi ve bundan sonra en etkili araç.