Bir Sayfa Seçin

Videoların mükemmel bir pazarlama stratejisi olduğunu zaten biliyoruz. Yeni olan şey, tüketicilerin ve pazarlamacıların bu alana olan etkileri. YouTube, Facebook’tan sonra aktif kullanıcı sayısıyla ikinci sırada yer alıyor. Bu demek oluyor ki, video içerik ile insanlara ulaşmak hiç bu kadar mümkün olmamıştı.

1. Sonuçlarınızı Takibe Alın

Müşterilerinizin Facebook paylaşımları, blog yazıları gibi her gün karşılaştıkları içerikleri bir düşünün. Karşılaştıkları paylaşımları okuduktan sonra tekrar geriye dönüp okuyorlar mı? Peki okudukları paylaşımları gerçekten baştan sona kadar mı okuyorlar? Eğer bir paylaşımın tamamını okumuyorlarsa, hangi paragraf en az ilgilerini çekiyor? Geleneksel içerik türleriyle bu sorulara cevap vermek mümkün değil. 

Fakat içerik türü olarak videolar kullanıldığında, pazarlamacılar tüketicilerin bir videoyu nereye kadar izlediklerini, tamamını izleyip izlemediklerini veya herhangi bir ticari sonucunun olup olmadığını takip edebilirler. Yazılı içeriğe göre, videoda tek tek her video sonucunun takip edilebiliyor olması gerçekten devrim niteliğinde. Google Analytics ve Smaply ya da Gliffy gibi her gün yenisi çıkan tüketici takip yazılım programlarıyla, kullanıcı kendi internet sitesi için ürettiği videoların başarısını takip edebiliyor. 

2. Teknoloji Daha Çok Video İstiyor

Teknoloji her gün kendini yeniliyor ve pazarlamacıların şansına, yeni çıkan teknolojiler her zaman video üretmenin lehine oluyor. Teknoloji sayesinde üretilen videolar daha çok tüketiciye ulaşılmasını sağlıyor. 

İnternet sayfasına, maile ya da sosyal medyaya yüklenen videolar, Youtube’un videoyu otomatik oynatma (Auto-play) özelliğine benzer olarak, büyük ilgi gerektiriyor. Pazarlamacılar dikkatleri videolara çekmek istiyorlarsa, ürünlerini pazarlamadan ziyade; görsel odaklı ve uzaktaki izleyicinin bile dikkatini çekecek şekilde düşünmeliler. 

3. Zahmetsiz Etkileşim

Sayfalar arasında kaybolmayı ya da online kataloglarla başa çıkamamayı kim ister? Videolar ise, bu içeriklerin aksine, en ilgisiz kullanıcıya bile hitap eder. Kullanıcılar, tek bir tuşla videoları paylaşabilir, gömebilir veya onlara yorum yapabilirler. Video, her türlü isteğe ve izleyiciye yöneliktir. 

Bir marka eğer izleyicisinin katılımını sağlamak istiyorsa, paylaşılan videoda onları harekete geçirecek bir nokta olmalı. İzleyicilerinizin videonuzu izledikten sonra ne yapmasını istiyorsunuz? Facebook sayfanıza mı gitsinler, yoksa internet sayfanızı mı ziyaret etsinler? Onlardan ne yapmalarını istiyorsanız, onları o yola doğru yöneltin!

4. Videolarınızla Görünür Olun

Her gün tüketiciler onlarca renksiz içeriğe maruz kalmaktadır. Eklenen müzik, mimik ve insan sesiyle, pazarlamacılar duygunun dahil olduğu ve katılıma sevk eden videolar paylaşabiliyorlar. Videolar sadece kalabalıktan tüketicinin gözüne çarpan bir şey değil, aynı zamanda da tüketicinin diğer insanlarla paylaşabileceği bir özellik. HubSpot’a göre, tüketicilerin %54’ü aynı markanın diğer içerik türlerinden daha çok videolarını tercih etmekte. 

Videolarınızın daha çok izlenmesi, internet sitenizin daha çok ziyaret edileceği anlamına gelir ve bu da arama motorlarına internet sitenizin mükemmel içerik içerdiği sinyalini verir. 

5. Her Durum İçin Mükemmel

Bize göre, video en kullanışlı içerik türü. Markaların diğer pazarlama stratejilerinin yanına videoyu da eklemeleri önemli. Yeni bir ürününüz mü var? Hemen nasıl kullanıldığına ve nerelerde işe yarayabileceğine dair bir video çekin. 

Ürününüzün kredibilitesi mi yok? Ürününüzün alanındaki bir uzmanla röportaj yapın ve cevapları kayıt altına alın. Ürününüzün daha kişisel mi olmasını istiyorsunuz? Müşterilerinizden birinin ürününüzle olan hikayesini videonuzda paylaşın ki, diğer müşterileriniz de ürününüzle aralarında kişisel bir bağ kurabilsinler. Daha yenilikçi olduğunu göstermek mi istiyorsunuz? Markanızın alanınızda teknoloji saflarında ilk sıralarda olduğunu gerçek yaşamsal videolar çekerek gösterin. Yani şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, videoları içerik türü olarak kullanmanın hiçbir dezavantajı yok. 

Bu belirttiğimiz beş sebep haricinde, videoyu 2018 yılında içerik türü olarak kullanmanın başka yüzlerce daha avantajı var. Videolar gittikçe daha ulaşılabilir ve ücreti makul olduğundan, markaların diğer pazarlama taktiklerinin yanında video içerikleri de barındırmaları artık vazgeçilmez.