Bir Sayfa Seçin

En son ne zaman bir mağazanın camında almak istediğiniz bir ürün gördünüz? Görünce hemen almak mı istediniz yoksa sabah olsun da öyle karar vereyim mi dediniz? Çoğu insan zamanının büyük bir kısmını satın almak için düşünürken harcıyor. İşte bu karar verme sürecinin bir diğer adı: satış hunisi.

Şimdi bu kavramı 3 aşamada kısaca anlatalım:

  • Bu huninin tepesinde ilgi çekme aşaması (attraction stage) yer alıyor. Mümkün olduğu kadar çok potansiyel alıcının dikkatini çekmek için önem vermeniz gereken yer burası.
  • Ortasında dönüştürme/değişim aşaması (conversion stage) bulunuyor. Dikkatleri çektikten sonra, markanızın insanların istediği gibi en iyi nitelikte olduğunu ve markanınızın kullanılmaya değer olduğunu kanıtlamanız gerekir.
  • Son aşamada da  besleme aşaması (nurturing stage) yer alıyor. Burası, potansiyel alıcıların artık müşteri haline geldiği ve yeni müşterilerin marka tutkunu olduğu bölüm.

Kısaca Satış Hunisi Mantığı

İçerik pazarlaması, satış hunisiyle potansiyel müşterileri kazanmak için en iyi yollardan biri. Markanız zihinde ön planda tutulurken, içeriklerle dikkat çekmeye odaklanabiliyorsunuz.

Şimdi, alıcının satın alma süreçlerine yakından bakarak efektif içeriğin nasıl göründüğünü inceleyebiliriz.

Dikkatli Şekilde Belirlenmiş Stratejiyle İlgi Çekin

İlgi çekme aşamasının en üst noktası farkındalık oluşturmak ve kitle kazanmak için içeriği doğru kullanmaktır. Bu, sitenize ilgi ve talep çeker. Aynı zamanda arama motorlarında genel görünürlüğünüzü artırır.

İçeriğin bu ilk aşamada ne kadar etkili olduğunu ölçmenin üç yolu var:

  1. Dikkat Çekme: İçeriğinizin kaç tane backlink oluşturduğunu izleyin
  2. Yanıt Alma: Sosyal medyadaki popülerliğini takip edin, kaç tane sosyal paylaşımının yapıldığını izleyin
  3. Trafik Kazanma: Kullanıcı artışı, müşterilerin markanızdan daha fazla içerik istediğini gösterir

İçerikte Tutarlılık Dönüşümlerin Anahtarıdır

Yoğun bir backlink içeriğine sahip olmak, kullanıcıları sitenize yönlendirir. Ancak bunları dönüşüm hunisine indirgemek istiyorsanız, sitenizin daha fazla markalı içerik barındırması gerekir. Bu şekilde, elinizde dönüşüm için mükemmel bir fırsat olur. Dolayısıyla, bir çözüm sunan hedef odaklı içerik, dönüşümleri artırmak için izlenecek yol olmalıdır. 

Etkili İçerik ile Satışı Besleyin

Huninin en dar kısmında her şey tamamlanınca, müşteriler artık markanızın elçisi olma yolundadırlar. Bu noktada, dönüşüm hunisinde kalan kişilerin, sunduğunuz ürünle ilgilendiğini biliyorsunuz. Sadece onları, markanızın büyütmeye değer olduğuna ikna etmeniz gerekiyor.

Hangi aşamada olursanız olun müşteriler ile etkileşime önem verin. Anlık karar vermek pek çok tüketici için mümkün olmadığından güçlü bir satış hunisi gereklidir. Her bir aşama biraz farklı bir yaklaşım gerektirse de içerik pazarlaması; farkındalığı artırmak, potansiyel müşterileri dönüştürmek ve geri dönen tüketicileri markaya bağımlı kılmak için önemli bir yoldur. Oluşturduğunuz dönüşüm hunisinin hangi aşamasında olursanız olun, kiminle konuştuğunuzu anlamak ve onları sadık kalmaları için ikna etmek birinci önceliğiniz olmalı.