Bir Sayfa Seçin

Cisco’ya göre global video trafiği, 2020’de tüm tüketici internet trafiğinin %82’sini oluşturacak. Bu oranlar, markalı video içeriğinizin tüketiciye ulaşacağının önemli bir göstergesi. 

Kaliteli videolar, hem bilinirliğinizi hem de satışlarınızı artırıyor. İyi bir video ajansı ile yapacağınız profesyonel işbirliği, pazarlama çalışmalarınızda kilit rol üstlenecek.

Çok sayıda video ajansı arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar ve aday ajanslara sormanız gereken sorular var. Gelin, bunlara birlikte bakalım.

Yaratıcı Çalışmalar Hakkında Konuşun

Yaratıcılık, video çalışmalarının merkezinde yer alıyor. Görüştüğünüz ajanslara yaratıcı çalışmalarla ilgili neler yaptıklarını, nasıl başarıya ulaştıklarını sorun. Bazı ajanslar, videoya tek başına bir iş olarak yaklaşırken diğerleri her bir videonun, markanın geniş kapsamlı çalışmalarının bir parçası olduğunun farkındadır. İkinci gruba giren ajanslar, yaratıcılık konusuna çok daha önem verir, yaratıcılığı verimli bir araç olarak kullanır. Görüşmeler sırasında şunları sorabilirsiniz:

  • Yaptıkları işi nasıl tanımlıyorlar?
  • Sınırları aşmak ve deneysel çalışmalar yapmakla ilgili ne düşünüyorlar?
  • Yaratıcı çalışmalara nasıl yaklaşırlar?

Ekip Hakkında Bilgi Edinin

Bir video ajansının size beklediklerinizi sunmanın ötesinde, yeni fikirler verecek ve artı değer katacak bir ekibi olması çok önemli. Diğer taraftan video içerik hazırlamak, zaman ve nakit gerektirir. Bu yüzden hatalar, iletişimsizlik ya da verimsiz çalışmalar pahalıya mal olabilir. Görüştüğünüz ekibin işin uzmanı profesyonellerle çalıştığından emin olun. 

Projenizi yönetecek ekibin başında kimin olacağını öğrenin. Yaratıcı ekibin çalışmalarına göz atın ve işin mutfağındaki insanlar hakkında olabildiğince bilgi edinmeye çalışın.

İşbirliği Sürecinin Detaylarını Sorun

Yaratıcı çalışmalar süreç gerektirir. Video ajansınız size harika konseptler sunabilir, çok yaratıcı bir ekibe sahip olabilir, programı aksatmayabilir. Ancak işler her zaman beklediğiniz gibi gitmeyebilir. Bir şeyler ters gittiğinde ya da bir uyuşmazlık yaşadığınızda, ajansınızın önceden belirlediği stratejileri olması gerekiyor.

Bu konuda görüştüğünüz ajansa şu soruları sorun:

  • İşbirliği süreci nasıl işler?
  • Hangi yollarla ve ne sıklıkla iletişim kurmayı tercih ediyorlar?
  • İletişimsizlik olasılığına karşı nasıl bir yol izliyorlar? 

Başarı Kıstaslarını Öğrenin

Video içerikler, diğer içerik pazarlama çalışmalarınızla birlikte bütünlüklü hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmalı. Bu yüzden kendi başına şahane bir video, sizi hedefe yaklaştırmıyorsa pek başarılı sayılmaz. 

Video ajansınızın işlerini değerlendirme kıstaslarını öğrenmelisiniz. Hedeflerinizi, çalışmalarının neresine koyuyorlar. Marka farkındalığı, site trafiği, üye edinme gibi pek çok hedefinizle ilgili size nasıl yardımcı olacaklar? Bunu anlamak için şu soruları sorabilirsiniz:

  • Videolar, hedeflerinize nasıl katkı sağlayacak?
  • Başarıya nasıl karar verecek, nasıl ölçecekler?
  • Videonun dağıtımına dair bir planları var mı?

Bütçeniz ve Zaman Çizelgenizle İlgili Net Olun

Diğer iletişim araçlarına göre videonun farklı üretim aşamaları vardır. İçerik tasarımı, metin yazımı ve storyboard hazırlanmasından başlar, çekimlerle, kurguyla ve renk düzenlemeyle devam eder. Bu aşamaların her biri vakit ve para anlamına geliyor. Beklentilerinizle ilgili gerçekçi değerlendirmeler için bütçenizi ve zaman çizelgenizi net ifade edin.

Bütçenizin ve sürenin en verimli nasıl kullanılabileceğine dair fikirlerini alın. Size gerçekçi bir süreç planı yapmalarını isteyin.

Kusur Aramadan Bütçelendirmede Şeffaflık İsteyin

Bütçe her iki taraf için de önemli bir kriter. Ödeyeceğiniz paranın nasıl kullanılacağı hakkında detaylı bilgi edinmeye hakkınız var. Farklı videoların, farklı ihtiyaçları olacağı için video ajansları projeye göre bütçelendirme çıkarır. Bu çok normal. 

Şeffaf bütçelendirme için videonuzda hangi hizmetlerin kullanılacağı, bu hizmetler için bedellerinin ne olduğunu baştan açıkça konuşun. Ancak istediğiniz detayları makul seviyede tuttuğunuzdan emin olun. Böylece potansiyel ajansınızla kuracağınız iletişimde payınıza düşeni yapmış olursunuz. 

Sorularınız ve merak ettikleriniz varsa size bir mail kadar yakınız.