Bir Sayfa Seçin

1-Video sizi Google aramalarında öne çıkarır

Görsel içerikler, Arama Motoru Sonuç Sayfalarındaki (SERPs) sıralamanızı yükseltme olasılığınızı artırıyor. Böylece daha fazla kullanıcı sayfanıza ulaşıyor ki bu da satın alma oranlarının artması için en önemli faydalardan biri.

SERP Sıralamanızı Yükseltin

Google, arama terimleriyle en iyi eşleşen içeriği bulmak için karmaşık bir algoritmadan faydalanıyor. Bu algoritma anahtar kelimeler, bağlantılar, görseller, multimedyalar gibi çok sayıda faktörü içeriyor. 

Search Metrics, Google’ın bir web sayfasındaki içerik kalitesine karar vermek için videoları kontrol ettiğini doğruladı. Özellikle videolarınızı Google’ın sahibi olduğu Youtube’da paylaşırsanız keşfedilme şansınız artıyor. 

Kalma Süresini Artırın

Kalma süresi, ziyaretçinin sitenizde kalma süresini gösterir. Ürün sayfalarınıza video yerleştirdiğinizde, ziyaretçileriniz her bir sayfada daha uzun süre kalır. Çünkü videolar çekicidir ve ürün tanımına şöyle bir göz atmaktan daha uzun zaman alır. 

Search Metrics’in yaptığı bir diğer çalışma, video içerik ile kalma süresi arasında bir ilişki olduğunu söylüyor. Google’ın algoritması, kalma süresini hesaba kattığı için sıralamanızın yükselmesi ve daha çok kişiye ulaşmanız kaçınılmaz.

Değerli Backlink Kazanın

Backlinkler sıralamada yükselmenizi sağlayan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için en belirleyici faktörlerden biri. İçeriğinize diğer sitelerden linkler aracılığıyla referans veriliyorsa Google, bunu ödüllendiriyor ve sıralamanızı yükseltiyor.

2- Video, Sosyal Medya Çağıyla Uyumludur

İnsanların yalnızca beğenmelerini değil aynı zamanda yorum yapmalarını ve içeriği paylaşmalarını da istiyoruz. Ancak bu şekilde videolar amacına ulaşır. 

Peki, bu konudaki istatistiklerden ne öğrenebiliriz:

 • Araştırmalara göre insanlar, multimedya içeriği olmayan bağlantılardansa videolara tıklamaya meyilli.
 • MBooth ve Simply Measured’un yaptığı çalışmalar, insanların metinlere ya da yazılı içeriklere göre videoları 12 kat daha fazla paylaştığını tespit etti.
 • Diode Digital, videoların tüm yazılı pazarlmama araçlarına göre %600 daha etkili olduğunu söylüyor.

3- Videolar Dikkat Çeker

Hareketli görseller, müzik, hikaye… bunların tamamı insanları etkisi altına alır. Yalnızca düz metinlerden daha eğlenceli olduğu için değil, algılaması daha kolay olduğu için de videolar dikkat çekicidir. Bir ürün hakkında yazılı bilgiyi okumaktansa kısa bir video izlemek çok daha az zahmet gerektirir. 

İstatistikler insanların diğer içerik formalarına göre video izlemeyi tercih ettiğini gösteriyor: 

 • Ziyaretçilerin %60’ı diğer site içeriğindense video izlemeyi tercih ediyor.
 • Online alışveriş yapanların %59’u video izlediğini (Reach Engine) ve %12’si özellikle e-ticaret sitelerinde video izlediğini (MediaPost) doğruluyor.

Videolar İnsanların Satın Alma Kararını Etkiler

Videolar insanlara diğer içerik araçlarına göre çok daha hızlı ve etkili bilgi sağladığı için satın alma kararını etkiliyor. Ürününüzün nasıl kullanıldığı ve avantajlarına dair kısa bir videosunu izlettiğinizde, müşteriniz bu ürünün faydalarını çok daha hızlı anlayabilir. 

Online giyim ürünü satın alan birini düşünün. 3 boyutlu ve hareket eden birinin üzerinde satın almayı planladığı ürünü görmesi, kesinlikle karar üzerinde etkili olur. Böylece bu giysinin kendine yakışıp yakışmayacağını, ürünü nasıl kullanabileceğini görebilir. 

Bunun yanında videolarınıza bir de hikaye eklerseniz, ziyaretçileriniz “satın al” butonuna basmaktan kendini alamayabilir. Bunları istatistiklere dayanarak söylüyoruz:

 • Alışveriş yapanların %96’sı karar verirken ürün videolarına güveniyor.
 • MediaPost’un araştırma sonuçlarına göre alışveriş yapanların %57’si ürün videosu varsa daha az iade ve daha güvenle alışveriş gerçekleşiyor.
 • Genele baktığımızda StacksandStacks’in tahminlerine göre ürün videosu izleyenler diğerlerine göre satın almaya %144 daha meyilli oluyor.
 • Aynı şekilde, Invodo da ürün videosu izleyen ziyaretçilerin müşteriye dönüşüm olasılıklarının 1,7 kat daha yüksek olduğunu söylüyor.
 • Videolar üzerinden kurulan ilişki, güven ve sadakat açısından daha olumlu sonuçlanıyor: Tüketicilerin %58’i videosu olan markalara olmayanlara kıyasla daha fazla güveniyor (Retail Touch Point).

5- Video, Pazarlama Çalışmalarınızı Bir Sonraki Aşamaya Taşır

Pazarlama hedefleriniz ne olursa olsun, videolar sizi hedefe yaklaştırır. 

 • Satışlarınızı artırmayı hedefliyorsanız, ürün videoları ile ziyaretçilerinizin “satın al” butonuna tıklama olasılığını %85 artırırsınız. 
 • E-mail pazarlama kampanyanızda etkileşimi artırmayı hedefliyorsanız, başlığa “video” kelimesini ekleyerek mailin açılma oranlarını %13 artırabilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizi belli bir davranışa teşvik etmek istiyorsanız, varış sayfanıza bir video ekleyerek dönüşüm oranını %80 artırabilirsiniz.