Bir Sayfa Seçin

Video pazarlama, bir videonun sizi profesyonel hedeflerinize yaklaştırması amacıyla servis edilmesidir. 

Video pazarlama, e-ticaret ya da dijital pazarlamadan söz ediyorsak, konu er ya da  geç YouTube’a geliyor. Bildiğimiz gibi, YouTube, internetin en büyük ikinci arama motoru. Bu nedenle video içeriklerinizi bu platformda paylaşmanız büyük önem taşıyor. 

Yine de, bununla sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Videolarınızı istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Facebook, Twitter, Instagram ve Snapchat gibi sosyal medya platformları da video pazarlama içerikleri için çok etkili birer kaynak. 

Video pazarlama, yatırım yapmaya değer bir alan. Çünkü video pazarlamacılar, her yıl %66 daha kaliteli lead alıyor ve marka farkındalığı oluşturmada %54 artış sağlıyor.

Video İçerik Pazarlama Stratejisi

Belli bir hedef gözetmeksizin çekilen ve paylaşılan videolar, büyük olasılıkla fayda sağlamaz. Bunun yerine aşağıdaki 5 adımı izleyerek kendinize bir video içerik pazarlama stratejisi belirlemeniz gerekiyor. 

1- Video İçeriğinizden Beklentileriniz Nedir?

İlk adımımız aslında 2 bölümden oluşuyor. Bunlardan birincisi, marka olarak kendinizi değerlendirmeniz. Sizi farklı kılan ve müşterilerinizi size getiren nedir? Değerlerinizi nasıl tanımlarsınız? İkincisi ise, video içeriğinizin bu değerlerle nasıl örtüştüğünü tespit etmek. Hangi sorunu çözmeye çalışıyorsunuz? Başarıdan ne anlıyorsunuz?

Net hedefler koyarsanız video üretimi ve paylaşımı aşamasında yolunuzu daha kolay bulursunuz. Bu noktada kendinize sorabileceğiniz 3 temel soru var:

  • Siz kimsiniz?
  • Sizinle kimler ilgileniyor?
  • Potansiyel müşterilerinizden nasıl faydalanabilirsiniz?

2- Hedef Kitleniz Nerede?

Konu video pazarlama stratejisine geldiyse, büyük olasılıkla hedef kitlenize dair çalışmalar yapmışsınızdır. Halihazırda oluşturduğunuz müşteri personaları varsa bunları kullanın. Yoksa, hemen çalışmalara başlayın. 

Hedef kitlenizi tanırsanız onların nerede olduğunu da bilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz insanlar Snapchat’te değilse, sizin de orada olmanıza gerek yok. 

3- Rakipleriniz Neler Yapıyor?

Video içerik çalışmalarınıza başlarken bir yandan da düzenli olarak içerik denetimi yapmaya başlayın. Video içeriğe dönüştürebileceğiniz malzemeleriniz neler? Bu aşamada rakiplerinizi takip etmek de faydalıdır. Ne tür video içerikler üretiyorlar? Daha önemlisi, neyi yapmıyorlar ya da yeterince iyi yapmıyorlar? Bu boşlukları doldurun. Rakiplerinizden öğreneceğiniz çok şey var.

4- Kendi Ayırt Edici Özelliğinizi Yaratın 

Hedeflerinizi belirlediğinizi, hedef kitlenizin nerede olduğunu ve ne tür içeriklere ihtiyacınız olduğunu bildiğinizi farz edelim. Sıra geldi fark yaratmaya! 

Sizi ve içeriğinizi diğerlerinden farklı ve özel kılacak olanın ne olacağını bulun. Kendinizi bir işletme olarak tanımlamaya devam ederken değerlerinizi videolarınıza nasıl yansıtacaksınız? Bu soruya cevap verirken göz önünde bulundurmanız gereken üç şey var:

  • Videolarınızda yer vereceğiniz konular,
  • Tarz ve anlatım dili,
  • İçeriğin nasıl iletileceği (diğer bir deyişle, içeriğin hedef kitlenize nasıl ulaşacağı)

5- Plan Oluşturun

İçerik pazarlamada plan oluşturmanın en kolay yollarından biri, içerik pazarlama funnel’ı oluşturmak. Bunun için içeriğinize dair bazı detayları belirlemeniz gerekecek:

  • İçeriğiniz alıcının yolculuğuna nasıl dokunuyor?
  • Bu içerik hedef kitleye ne açıdan ilgi çekici geliyor?
  • Bu içerik hangi ihtiyacı gideriyor, hangi boşlukları dolduruyor?
  • Bu içerik nasıl ve nerede iletilecek, kullanılacak ve yeniden hedeflenecek?

Video İçerik Pazarlama Örnekleri

Farklı video içerik türleri, farklı pazarlama hedeflerine hizmet ediyor. En yaygın birkaç video türüne ve bunların pazarlama için nasıl kullanıldığına birlikte bakalım. 

1- Ürün/Hizmet Videoları

Ürün ya da hizmet videoları tanıtım yapmanın yanı sıra somut faydalar da gösterir. 2006 yılında Blendtec, Will it Blend? serisini çıkardığında YouTube izleyicilerinin favorisi haline gelmişti. Seride Blendtec CEO’su Tom Dickson, Blendtec markasına ait blenderların gücünü ve çok yönlülüğünü göstermek için Justin Bieber CD’lerinden kitaplara ve iPhone’lara kadar farklı eşyayı blenderdan geçirdi.

2- Marka Videoları

Marka videoları, tipik olarak kısadır ve markanızı potansiyel müşterilerinize tanıtmayı amaçlar. MailChimp, 2017 yılında “Did you mean MailChimp?” temalı reklam serisiyle çıtayı çok yükseltti. Her bir reklamla MailChimp, marka adının hatalı yazımları üzerinde oynayarak eğlenceli sonuçlar ortaya koydu.

3- Açıklayıcı Videolar/Nasıl Yapılır Videoları

Açıklayıcı videolar, adından da anlaşıldığı gibi bir şeyleri açıklar. Genellikle çok kısadırlar ve izleyicinin dikkatini çekmeyi başarırlar. Bu videolar, saniyeler içinde bir iş fikrini ya da konsepti açıklayıverir.

OptinMonster, bu videoları çok seviyor. Çünkü böylece müşterileri için kolaylık sağlıyor ve beklentiyi karşılıyorlar. Belki çok şaşalı değil ama çok eğitici ve bilgilendirici videolarla şirket gerekeni yapıyor.