Bir Sayfa Seçin

Pazarlamayla profesyonel anlamda uğraşanlar olarak, yeni trendleri sürekli takip etmemiz gerekiyor. Yine de bu her zaman son trendi uygulamak zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor. Önemli olan eski ve yeni trendlerden haberdar olup elimizdeki projeye en uygun kombinasyonu bulabilmek.

Video Pazarlama Kalıcı Bir Trend

Trendlerin çoğu kısa süre içinde tarihe karışıyor. Ancak video pazarlama, uzun süre önemini koruyan trendler arasında öne çıkıyor. Ortaya çıktığı günden bu yana, gördüğü ilgi ve yarattığı etki sürekli artıyor.

Günümüzde içeriğini mümkün olduğunca fazla kişiye ulaştırmak ve etkileşimi artırmak isteyen pazarlama profesyonelleri için video vazgeçilmez bir araç. Neden mi?

  • Tüketicinin %70’i en az bir markalı video içerik sosyal medyada paylaştığını söylüyor. (Wyzowl)
  • İşletmelerin %72’si videonun markalarının erişilebilirliğini artırdığını ve internet sitelerinin dönüşüm oranlarını yükselttiğini söylüyor. (Wyzowl)
  • Tüketicilerin %52’si, ürün videosu izlemenin online satın alma kararlarında kendinden emin olmalarını sağladığını söylüyor. (Invodo)
  • Yöneticilerin %39’u bir video izledikten sonra sağlayıcıya telefon ediyor.

Elimizde şimdiden böyle rakamlar olsa da bazı pazarlama profesyonelleri videonun sabun köpüğü olup olmadığından şüphe duyuyor. Bundan sonra videonun ne yönde değişip gelişeceğini merak ediyorlar.

Bu konuda bir netlik sağlamak için HubSpot, bir VOD platformu olan uscreen ile bir araya geldi ve video pazarlamadan 2019 yılında ve sonrasında neler bekleyebileceğimizi öngören bir infografik oluşturdu.

Infografikte Yer Alan Bilgilerden Bazıları Şöyle:

Video Canlı Hale Geliyor

Canlı yayın akışı, Facebook, Instagram ve diğer yaygın sosyal medya kanallarında gittikçe daha popüler hale geliyor. Araştırmalar, canlı yayın akışının kitleyi etkileşime daha fazla motive ettiğini ve önceden kaydedilmiş videolara göre izleyicinin daha uzun süre sayfada kaldığını gösteriyor. 

Video Aramaya Uyumlu Hale Geliyor

AI ve altyazı ekleme özelliği video içeriği aramaya uyumlu hale getiriyor. AI, ses tanıma özelliğiyle videodaki sesi yazıya döküyor. Google yakın zamanda arama sonuçlarında video ön izlemeyi de başlattı. 

Video 360 Derece Görüntü Sunuyor

Yakın zamanda 360 derece video içerik özelliğinin gelmesiyle izleyici daha geniş kapsamlı interaktif bir deneğim için kendi perspektifini kontrol edebiliyor.