Bir Sayfa Seçin

Görselliğin önemli bir yer tuttuğu bu çağda, pazarlama stratejileri de bu akıma ayak uyduruyor. Videolar artık pazarlamanın vazgeçilmez aracı. İnsanlar rastgele metin okumak yerine karşılarına çıkan video içeriği izlemeyi tercih ediyorlar

İşte, büyümek isteyen kişi ve işletmeler için dönemin istekleri karşılayan ipuçları:

1-) Kitle İlgisini Yakalayın

Videolardaki ilk 3 ile 5 saniyenin, izleyicinin ilgisini yakalamadaki önemi herkes bilir. Bu süre içerisinde izleyici, videoya devam edip etmeme konusunda kararını verir. Peki ilk saniyelerde çekilen ilgi daha sonra nasıl devam ettirilir? Burada dikkat edilmesi gereken içerik(ne anlattığınız) ile video uzunluğu arasındaki bağı kurabilmek. İzleyicilerinizi anlatmak istediğiniz noktaları aktaracak kadar uzun süre videoda tutabilirsiniz, ancak videonuzu uzatacak veya sıkıcı sayılabilecek içeriklerle doldurmayın. Örneğin, bir DIY(kendin yap) videosu yapıyorsanız, 30 dakikalık bir video muhtemelen insanları sıkacaktır.

2-) Sessiz Videoları Deneyin

Facebook, Twitter ve Instagram kullanıcıları çoğu zaman videoları sessiz izlemeyi tercih ediyor. Dışarıda olan pek çok insan, 30 saniyelik videolar için kulaklık takmayı tercih etmiyor. Bu nedenle kısa ve sessiz videolar için ayrı pazarlama stratejileri düşünmeniz gerekiyor. Görüntülerin montajını yaparken insanların hızlı bir şekilde okuyabileceği bir içerik hazırlamanız gerekir. Her gördüğümüzü okuyup kavramaya zaman ayırmadığımız için en uygun yol bu.

3-) Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)’nu Kullanın 

Videonuzun geniş kitlelere ulaşmasını istiyorsanız anahtar kelimeler önemli bir rol oynar. YouTube videolarının uzun-kısa anahtar kelimelere odaklanması gerekir. Video sosyal medyada paylaşılacaksa, popüler ve alakalı “hashtag”ler seçmek hedef kitleye ulaşmada vazgeçilmezdir. 

4-) Markanızı İnsanlaştırın

İş ortamınız markanızı insanlaştırır ve kitlenize içsel bir görünüm kazandırır. Küçük işletmelerin demografik özellikleriyle aynı seviyede kalmaları ve insan olduklarını göstermeleri iyi bir şeydir. Artık önemli olan kısım kitlenizle nasıl iletişim kurduğunuz. Video ne kadar uzun, gösterişli ya da basit olursa olsun, tüm uzmanlar videolarınızın ürün satmanın dışında bir hedefi olması gerektiğinde hem fikirler.