Bir Sayfa Seçin

İçerik pazarlaması alanında video kullanımının yükselişi artık sır değil. YouTube’un Google’dan sonra dünyada kullanılan ikinci en büyük arama motoru olduğunu biliyoruz. (1) Bu da demek oluyor ki video kullanımı, içerik planlama stratejinizin ilk sıralarını hak ediyor. 

Şimdi, videoyu içerik stratejinizin bir parçası haline getirmenizi gerektiren 10 nedene geçelim:

1. Gelişmiş Arama Motoru Optimizasyonu 

Şu bariz bir gerçektir ki, içerik pazarlama stratejinizde video kullanmak, arama motoru optimizasyonunuzu geliştirecektir. Comscore’ya (2) göre, internet sitenize video eklemeniz, Google aramalarındaki bulunma ihtimalinizi %53’e kadar artırabilir. Tabi bu, sürecin doğru şekilde tamamlanmasıyla gerçekleşecek bir istatistiktir.

2. Tüketici Dikkatinin Artışı

Video, diğer medya araçlarına oranla, tüketicilerin dikkatini çekme konusunda lider sayılabilir. İnternette tüketiciler içerik yığınına maruz kalırken, onların dikkatini çekmek en önemli amaç oluyor. Bu konuda CRM Essentials’ın kurucu ortağı Brent Leary şöyle diyor: ‘‘Tüketicinin dikkat kapasitesi aynı kaldığından, başkalarına ayrılan dikkati biz almalıyız.’’

3. Daha Sıkı Etkileşim

İnsanlar arası bağların kuvvetlenmesi için, görsel medyanın önemi büyük. Sosyal ağlarınızda paylaşım yapıyorsanız, paylaşımlarınızı video formatında yapmanız daha etkili olacaktır. Takipçileriniz, blog ve benzeri içeriklerinize kıyasla, videolarınızla 10 kat daha çok etkileşim içinde olacak, videolarınızı daha çok paylaşacak ve onlara daha çok yorum yapacaklar.

4. Daha Büyük Optimizasyon Fırsatları

Bir blog yazıyorsanız, bunun geniş kitlelerce okunacağını veya paylaşılacağını söylemek zordur. Yazılı içerik söz konusu olduğunda, takipçi kitlesine ulaşma oranının yüksek olduğunu söylemek pek de mümkün değil. Videolarınızda ise, geribildirim döngüsü mevcut. Örneğin YouTube’daki bu fonksiyonla, videolarınızın ne kadar izlendiğini, nerelerde durdurulup tekrar izlendiğini, linklere tıklanma oranlarını ya da nereye kadar izlendiğini görebiliyorsunuz. Yani aslında geribildirim döngüsü sayesinde, nerelerde gelişmeye ihtiyacınız olduğunu veya nerelerde iyi olduğunuzu istatistiklerle görebilirsiniz. Böylece, iyi olduğunuz alanları ön plana çıkarabilir ve hatalarınızı kapatabilirsiniz.

5. Daha Fazla Hatırlanma

İzleyicilerin %65’i, videoların ¾’ünden fazlasını izliyor (3) ve bu oran kesinlikle yazılı içeriklerin görülme olasılığından daha fazla. Eğer karşı tarafa aktarmak istediğiniz bir mesaj varsa, video bunun en iyi seçeneği olacaktır. 

6. Daha Kuvvetli Duygusal Bağlar

Videoyla beraber ses, vücut dili veya müzik gibi faktörler de izleyiciye geçtiği için, online platformda duygusal etki bırakmanın en etkili yolunun video olduğunu söyleyebiliriz. Videolarınızı izledikten sonra insanlar hemen gidip ürününüzü almasalar da, videolarınızın bıraktığı bilinçaltı etkiden dolayı, sonuçları daha sonraki zamanlarda görülüyor.

Çünkü hedef kitleyi duygusal olarak etkilediğinizde, hedef kitlenin karar verme mekanizması da bundan önemli ölçüde etkileniyor.

7. Geri Bildirim Oranlarında Artış

En önemli sebeplerden biri de videoların geri bildirim oranlarında artışı sağlamasıdır. Son yapılan bir araştırmaya göre (4), pazarlamacıların %71’i videoların diğer içerik türlerini geri bildirim oranlarında büyük farklarla geçtiğini söylüyor.

Daha ne söylenebilir ki?

Kaynakça:

  1. https://thenextweb.com/contributors/2017/11/06/why-video-is-the-future-of-content-marketing/
  2. https://martech.zone/digital-marketing-video/
  3. https://www.brainshark.com/ideas-blog/2014/March/ten-video-marketing-statistics-and-what-they-mean-to-you
  4. https://www.vidyard.com/blog/b2b-video-marketing-metrics-research-report/