Bir Sayfa Seçin

Videonuz yayına girdikten sonra, önünüze çok sayıda veri gelmeye başlayacak. Bu veriyle ne yapacağınız tamamen size kalmış. Biz, yayınlandıktan sonra videonuzun başarısını ölçmek için belli bir strateji belirlemenizi öneriyoruz.

Videonuzu kimlerin izlediği, videonuzun ne kadarının izlendiği, eyleme çağrılarınızın (CTA) ne kadar tıklandığı başarıyı ölçmenizi sağlayan önemli performans ölçütleri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak analiz ve raporlamalarınızın bundan ibaret kalması gerekmiyor.

Aşağıda gelecek stratejilerinizi belirlemenize yardımcı olacak diğer başarı kriterlerini görebilirsiniz.

1- Görüntülenme Sayısı

Görüntülenme sayısı, videonuzu kaç kişinin izlediğini gösteriyor. Özellikle hedefiniz marka farkındalığı yaratmak ve olabildiğince fazla insana erişmekse, bu ölçüt ile sonuçları izleyebilirsiniz. 

Diğer taraftan videonuzu nerede dağıtıma soktuğunuz bu kriteri değerlendirirken fark yaratıyor. Örneğin, YouTube görüntülenme sayısını 30 saniye ve üzeri, Facebook ise 3 saniye ve üzeri izlemeler üzerinden belirliyor. Görüntülenme sayısını analiz ederken bu farklılıkları unutmayın.

2- Oynatma Oranı

Oynatma oranı, videoyu oynatan kullanıcı sayısının videonuzun aldığı gösterim sayısına bölünmesiyle elde edilen oranı gösterir. Bu ölçüt, hedef kitlenizin videonuzla ne kadar ilgilendiğini tespit etmenize yardımcı olur. Videonuzu binlerce insan görüyor ama çok azı oynatıyorsa, bu optimizasyona ihtiyaç olduğunun ciddi bir kanıtıdır.

3- Sosyal Medya Paylaşımları ve Yorumlar

Sosyal medya kullanıyorsanız paylaşım ve yorum kavramlarına aşina olmalısınız. Sosyal medya paylaşımları ve yorumlar, hedef kitlenizin içeriğinizle nasıl bir bağ kurduğunu görmenize yarar. Bir kullanıcı, videonuzu izledikten sonra kendi ağında paylaşmaya zaman ayırıyorsa doğru yoldasınız demektir.

Sosyal paylaşımlar videonuzun daha fazla kullanıcıya ulaşması için de büyük önem taşır. Eğer hedefiniz çok sayıda insana erişmekse, paylaşılabilir içerik oluşturduğunuzdan emin olun. 

4- Tamamlanma Sayısı

Emek harcayıp video çektiğinizde, tamamının izlenmesini istersiniz. Videonun tamamlanma sayısı, baştan sona izlenme sayısını gösterir. Bu ölçüt, videonuzun başarısını değerlendirirken görüntülenme sayısına göre çok daha güvenilir olabilir.

5- Tamamlanma Oranı

Tamamlanma oranı, videoyu baştan sona izleyen kişi sayısının oynatan kişi sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Bu oran izleyicinin videonuza nasıl tepki verdiğini anlamanız için harika bir yoldur. Tamamlanma oranınız düşük mü? İzleyiciler yoğun olarak belli bir noktada mı videoyu kapatıyor? Bu soruların cevapları stratejilerinizi gözden geçirirken size yol gösterecek.

6- Dönüşüm Oranı

Dönüşüm oranı, istenen davranışı (genellikle CTA) tamamlayan izleyici sayısının CTA’ya tıklayan izleyici sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Örneğin hedefiniz, videonun sonunda ücretsiz deneme için kayıt yaptırılmasıysa, forma tıklayan kişilerin ne kadarının formu doldurduğu dönüşüm oranını verir.

6- Çıkma Oranı (Bounce Rate) ve Sayfada Kalma Süresi

Bir web sitesine video eklemeyi mi düşünüyorsunuz? Öncesinde sayfadan çıkma oranını ve insanların sayfada kalma süresini not edin. İnsanların içeriğinizle nasıl etkileşime girdiğini görmek için düzenli aralıklarla bu ölçütleri kontrol edin. 

Bu kriterleri göz önünde bulundurarak, hedef kitlenizin ilgisini çeken ve sizi hedeflerinize yaklaştıran videolar üretebilirsiniz. Videolarınızın başarısına dair analiz ve raporlar, yeni stratejilerinizi belirlerken işinizi kolaylaştıracak.