Bir Sayfa Seçin

Yeni bir YouTube kanalı açtığınızda, özgün video fikirlerine ihtiyacınız olabilir. Bize kalırsa başlangıçta iki türlü video fikirleri üzerine odaklanmalısınız: kendinizi tanıtan videolar ve insanların sık sorduğu sorulara cevap veren videolar.

Kendinizi tanıtan videolar iyi bir başlangıç, çünkü bu videolar YouTube kanalınıza gelenlerin kim olduğunuz ve kanalınızda ne bulabilecekleri konusunda bilgi edinmesini sağlıyor. Üstelik insanlar, yalnızca kanalın içeriği için değil, hikayesi için de abone olmak istiyor. Bu yüzden, işe hikayenizi paylaşmakla başlayın.

Şimdi gelelim yeni başlayanlar için yaratıcı YouTube video fikirlerine.

1- Abone Olmayanlar İçin Kanal Tanıtımı

Abone olmayanların ve sizi hiç tanımayanların yolu kanalınıza düşebilir. Kim olduğunuzu anlattığınız ve kanalınızın ne hakkında olduğunu açıklayan bir video onlarla bağ kurmanıza yardımcı olur. Kanalınızı tanıttığınız video, “Abone Ol” butonuna alacağınız tıklamaların sayısını artırır. 

2- Hakkımızda Videosu

İşinizin bir uzantısı olarak YouTube kanalı açtıysanız, açıklayıcı bir “hakkımızda videosu” çekin. Bu video, kanalınızı tanıttığınız videodan farklı olarak sizi, şirketinizi, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi tanıtmayı amaçlar. Böylece potansiyel müşterilerinizin sizi daha iyi tanımasını ve size güvenmesini sağlarsınız.

3- Kamera Arkası Görüntüleri

Kamera arkası görüntüleri, sempatiktir ve duygulara hitap ederek güven kazanmanızı sağlar. Bunu sadece video çekimlerinin kamera arkası olarak düşünmeyin. Yaptığınız işin kamera arkasında neler olduğunu da çekebilirsiniz.

4- Kişisel Öyküler

Kişisel öyküler, hedef kitleyle bağ kurmak için harikadır. Bugün olduğunuz yere gelmek için neler yaptınız? Başarılarınız, sizi zorlayan etkenler, şanslı olduğunuz konular… Videonuzda en samimi şekilde bunları anlatın.

5- Şirket Kültürü ya da Değerleri

Sizi tanıtan videoların devamı olarak kurgulayabileceğiniz bu videolar, izleyicilerinizin sizi daha iyi tanımasına fırsat verir. Yaptığınız işin ürün ya da hizmetten öte bir karakteri olduğunu hissettirir. 

6- Açıklayıcı Video

Sektörünüzde çok aranan trendleri açıklayın. Örneğin YouTube kanalınız çiçekler üzerineyse, çok aranan, trend bir bitkiyi anlattığınız bir video çekin. Sektörünüzde hakkında açıklama yapabileceğiniz trendleri araştırmakla işe başlayın.

7- “Nasıl Yapılır” Videoları ya da Öğretici Videolar

YouTube’da insanlar her konuda “nasıl yapılır” videosu arıyor. Uzmanlığınızı gösterebileceğiniz bir “nasıl yapılır” videosuyla arama sonuçları arasındaki yerinizi yükseltin. Böylece yalnızca yeni abone kazanmakla kalmaz potansiyel müşterileriniz tarafından da keşfedilirsiniz. 

8- Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

Kendi alanınızda sık sorulan soruların cevaplarını paylaşın. Örneğin “Evimin değeri nedir?” sorusuna cevap veren bir YouTube videosu bir emlak firmasına çok sayıda izleyici getirir. Sık sorulan soruları listeleyin ve bu sorulara faydalı cevaplar verdiğiniz bir seri oluşturun. 

9- Liste İçerikli Videolar

Bazı soruların tek bir cevabı yoktur. Bu tip sorular için liste cevaplar oluşturun. 2019 yılının en popüler tatil destinasyonları, bu türden YouTube videoları için iyi bir örnek olabilir.

10- “En İyiler” Videosu

Belli bir konuda “en iyileri” bir araya getirdiğiniz bir video çok ilgi görecektir. Böylece çok aranan anahtar kelimeler için sonuç sayfalarının üst sıralarında yer alabilirsiniz. Bu videolar, diğer YouTuber’lardan bahsederek daha fazla etkileşim almanıza da aracı olur.

11- Yemek Tarifi Videoları

Yemek tarifleri YouTube’un çok tıklanan videoları arasında yer alır. Eğer kanalınızın konsepti buna izin veriyorsa kesinlikle lezzetli yemek tarifleri paylaşın.