Bir Sayfa Seçin

Instagram’da belirli takipçi sayısına ulaşmış kişilerin denedikleri ürünlerin reklamını yaptıkları videolara hiç denk geldiniz mi? Eğer bunun farkında olmadan bu tür videolar izlemişseniz, mikro influencerların etkisine maruz kalmışsınız demektir. 

Ünlüler, sporcular veya diğer halka mal olmuş kişilerle kıyas yapıldığında, mikro influencerlar sosyal medyada daha küçük bir kitleye ulaşırlar ama daha büyük bir etkiye sahiptirler. Mikro influencerların sadık izleyici kitlesi, onların önerilerini dinlemeye hazırdır. Eğer siz de markanızın reklamını yapmak istiyorsanız, mikro influencerları seçmeniz iyi bir tercih. Ayrıca, kendi pazarlama stratejinize ek olarak ucuz bir seçenek.

ARTILAR

1- Influencerlar takipçileriyle daha yakın ilişki kuruyorlar. Onların güven ve saygılarını kazanıyorlar. Bu yüzden ünlülere kıyasla mikro influencerların insanlarla bağ kurma potansiyelinin daha fazla. 

2- Sahip olduğunuz iş çok da büyük değilse, pazarlamaya ayırdığınız bütçeniz de muhtemelen az olacaktır. Bu sebeple reklamlarınızı ünlü kişilerle değil, belirli bir takipçi sayısına ulaşmış mikro influencerlarla yapmanız daha etkili. 

3- Mikro influencerların takipçileri onları üne sahip olduklarından değil, ürettikleri videolar kendi ilgi alanlarına girdikleri için takip ediyorlar. Bu yüzden kendi markanız için uygun platformu ve sizi hedef kitlenize ulaştıracak bir mikro influencerı rahatça bulabilirsiniz. 

EKSİLER

1- Mikro influencerlarla çalışmak takipçilerle daha yakın bir etkileşim sağlarken, takipçi sayısının kısıtlı olması ulaşmak istediğiniz çoğunluğu size veremeyebilir. Bu yüzden, hedef kitleniz için birden fazla mikro influencera ihtiyacınız olabilir. 

2- Belirli bir alanda video üreten mikro influencerlarla çalışmanızdan dolayı insanlar sizi sadece o alanda çalışıyor zannedebilir. 

Hangi Sosyal Medya Platformu Seçilmeli?

Instagram ve YouTube mikro influencerların etkili olduğu platformlar. Ama tabii ki de Snapchat, Facebook ve Twitter gibi yine başarı elde edeceğiniz başka platformlar da var. Pazarlama stratejiniz kapsamında seçeceğiniz mikro influencerı sattığınız ürünlere veya sağladığınız hizmetlere göre belirleyin ve bunun da hangi platformda daha etkili gerçekleştirilebileceğini düşünün. 

Amaçlarınıza yüzde yüz hizmet edebilecek belirli bir sosyal medya platformu yok. Şirketler kullanacakları platformları seçerken hangi platformda aktivitenin daha çok olduğu ve seçilen sosyal medya platformunun şirketin faaliyetlerine uygun olup olmadığını kontrol etmeli. 

Binlerce takipçisi olan bir Youtube fenomeninin Youtube videosunda uygulamalı olarak makyaj ürünlerinizi tanıtması, bu reklamı Twitter’dan yapmasından daha etkili olacaktır. Eğer hedef kitlenizin daha çok hangi platformda zaman harcadığını belirlerseniz, çalışacağınız mikro influencerları da bulmanız zor olmayacaktır.