Bir Sayfa Seçin

Telif hakkı, YouTube’da üzerine sıkça konuşulan bir konu. İster bir işletme, ister profesyonel veya amatör bir vlogger olun, YouTube’un telif hakkı uygulama politikalarından haberdar olmanız ve YouTube topluluğundaki diğer içerik oluşturucuların haklarına saygı duymanız önemli.

Telif Hakkını Kuralları İhlal Etmeden Kullanabilir Misiniz?

Evet, bazı durumlarda telif hakkıyla korunan video içeriğini telif hakkını ihlal etmeden kullanmak mümkün olabilir. Bu, adil kullanım hakkı olarak da bilinen adil kullanım telif hakkı sayesinde mümkün. Adil kullanım hakkı, telif hakkı sahibinden izin almak zorunda kalmadan işin yasal kullanımına veya çoğaltılmasına izin veren bir yapı. Ancak hatırlatmakta yarar var: Videodan para kazanamayacağınızı, içeriğin yasal olarak satın alındığını, telif hakkı ihlaline neden olmadığını belirtmenize rağmen, telif hakkı sahibi hak talebinde bulunabilir.

YouTube Telif Hakkı İhtarı Ne Anlama Geliyor?

Youtube videolarınızdan biri için telif hakkı ihtarı almanız; telif hakkı sahibinin Youtube’a Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası’na(Digital Millenium Copyright Act) uygun bir yasal talebi üzerine, videolarınızdan birinin Youtube’dan kaldırıldığı anlamına gelir. Bir telif hakkı ihtarı, işletmenizin Youtube hesabına kalıcı olarak kaydedilecek ve belirli Youtube özelliklerini kullanmanıza engel olacak demektir. Üç kez telif hakkını ihlal etmeniz durumunda, hesabınız tamamen feshedilecek ve gelecekte yeni hesaplar oluşturmanız gerekecektir.

Youtube telif hakkı ihtarı problemini çözmek isterseniz iki seçeneğiniz var: Hak ihlalinde bulunma iddiasını geri çekmek için videonun telif hakkı sahibiyle iletişim kurabilirsiniz ya da videonuzun adil kullanım için hak kazandığından veya telif hakkı ihlalinin yanlış tanımlandığından şüphelenip, geri bildirimde bulunabilirsiniz.

Content ID Hak Talebi Nedir?

Telif hakkı korumalı materyal içeren bir video yüklerseniz, hesap sahibi Content ID hak talebi gönderebilir. Bu talep; müzik, film, televizyon programları, video oyunları ve diğer telif hakkı korumalı materyallerin telif haklarına sahip olan şirketler tarafından verilir.

Content ID, telif hakkı sahiplerinin Youtube’daki içeriğinin hızlı ve verimli bir şekilde tanımlanmasını sağlayan sistem. Youtube’a yüklediğiniz video, içerik sahiplerinin sunduğu içeriklerin yer aldığı bir veri tabanında taranır. Şirketin kendi politikasına bağlı olarak, bazı Youtube Content ID hak talepleri, belirli materyallerin Youtube topluluğunda herhangi bir yerde kullanıma sunulmasını engeller. Örnek olarak canlı müzik performansları ve canlı spor karşılamalarını verilebiliriz. Bununla birlikte, diğer Content ID hak talepleri videonun canlı kalmasına izin verebilir, ancak herhangi bir reklam gelirini telif hakkı sahiplerine yönlendirmede ısrar edebilirler.

Youtube hesabınıza yönelik Content ID hak taleplerini Video Yöneticinizin telif hakkı bildirimleri bölümünde bulabilirsiniz. Bazı durumlarda, e-posta yoluyla bir Content ID hak talebinde bulunabilirsiniz.

Telif Hakkı Kaldırılması ile Content ID Hak Talebi Arasındaki Fark Nedir?

Youtube’da telif hakkıyla kaldırma veya “yayından kaldırma” için telif hakkı sahibinin, gerekli tüm yasal gereksinimleri karşılayarak resmi bir bildirimde bulunması gerekir. Videonun yayından kaldırılmasıyla video şu ifadeyi gösterecek: “Video yayından kaldırıldı: Telif hakkı ihtarı”.

Content ID engellemesi, telif hakkı nedeniyle yayından kaldırma gibi kanunlarda tanımlanıyor. Videonun bir “Content ID” iddiasından etkilenip etkilenmediğini, videonun “Telif hakkıyla korunan içerik içerir” ifadesine bakarak öğrenebilirsiniz.

YouTube Creative Commons Lisansı

Creative Commons lisansı, içerik sahiplerinin çalışmalarını kullanmaları için diğer YouTube hesaplarına izin verme olanağı sağlar. YouTube videoları, Creative Commons CC BY lisansıyla işaretlenerek, içeriğin Video Düzenleyici aracılığıyla diğer ticari hesaplarda bile ticari olarak kullanılmasına olanak verir.

Yalnızca iyi durumda olan Youtube hesapları, yüklenen videoları Creative Commons lisansıyla işaretleyebilir. Özgün bir video Creative Commons lisansıyla işaretlendiğinde, tüm Youtube topluluğuna, videoyu kendi amaçları için yeniden kullanma ve / veya düzenleme hakkı verir.

İş alanınız ne olursa olsun, telif hakkıyla korunan materyali nasıl adil bir şekilde kullanacağınızı anlamanız çok önemli. Emin olun telif hakkı ihlalinin sonuçları bazen çok maliyetli olabilir.