Bir Sayfa Seçin

YouTube’un izlediğiniz videolara hangi reklamı koyacağına nasıl karar verdiği çok merak edilen bir konu. YouTube, Google ve Facebook ile benzer bir strateji uyguluyor ve kendi algoritmasından yararlanarak size özel reklam oluşturuyor.

İzleyicilerin yaşına ve ilgi alanlarına göre reklamların çeşidi ve gösterilme sıklığı belirleniyor. Size gösterilecek videoların tespiti yapılırken, Google ve YouTube’da yaptığınız aramalardan ve izlediğiniz veya okuduğunuz içerikten yararlanılıyor. Yani reklam verenin videolarını izlemeseniz, kanalına abone olmasanız veya internet sitesini ziyaret etmeseniz bile bu reklamlarla her an karşılaşabilirsiniz.

Şimdi YouTube’da karşınıza çıkabilecek 6 reklam türünü ve bu reklam türlerinin nasıl çalıştığını inceleyelim:

1. Görüntülü Reklamlar / Display Ads

Görüntülü reklamlar, sadece laptop veya masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız karşınıza çıkar. Öne çıkan videonun sağında ve video önerileri listesinin üstünde gösterilir. Bu reklam, daha büyük oynatıcılarda oynatıcının altında gösterilebilir.

 pastedGraphic.png

2. Yer Paylaşımlı Reklamlar / Overlay Ads

Yer paylaşımlı reklamlar, videonuzun %20’sini kaplar ve alt kısımda yer alır. Bu tür reklamlar da sadece laptop veya masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız karşınıza çıkar. Bu tür reklamları her zaman X işaretini kullanarak kapatabilirsiniz.

pastedGraphic_1.png

3. Atlanabilir Video Reklamlar / Skippable Video Ads

En bilindik reklam türüdür. Bu reklamlar, siz videonuzu izlerken karşınıza çıkabilir ama yine de reklamı atlama seçeneği – 5 saniye sonra- vardır. Videonuzu izlemeden önce, sonra veya videonuzu izlerken karşınıza çıkabilir. Bu tür reklam üreten reklamcılar, reklamları 30 saniyeden daha çoksa 30 saniye ya da 30 saniyeden kısaysa reklam bitimine kadar izlendiği takdirde ödeme yaparlar. Aynı şey reklam alan kanallar ve videolar için de geçerlidir.

pastedGraphic_2.png

4. Atlanamayan Video Reklamlar / Non-skippable Video Ads

Atlanamayan reklamlar, isminden de anlaşılacağı üzere, ekran üzerine ne kadar tıklarsanız tıklayın atlanamayan 15 saniye ve üzeri bir süreye sahip olan reklamlardır. Bu reklamlar ana video öncesinde, sırasında ya da sonrasında gösterilebilir.

pastedGraphic_3.png

5. Bumper Reklamlar / Bumper Ads

Bumper ya da Tampon reklamlar seçilen videonun başında verilir ve 6 saniyeye kadar çıkabilen, atlanamayan reklamlardır. Cep telefonlarına uygun şekilde yapılır ve izleyeceğiniz videoya geçmeden önce, verilen tampon reklamı sonuna kadar izlemeniz gerekir.

pastedGraphic_4.png

6- Sponsorlu Kartlar / Sponsored Cards

Sponsorlu kartlar, videoda öne çıkan ürünler gibi videonuzla alakalı olabilecek içerikler gösterir. Videoyu görüntüleyenler, kart bilgilerini görür. Kartlara göz atmak için videonun sağ üst köşesindeki simgeyi de tıklayabilirler ve burada sizin koyduğunuz önerilen video yanında sponsorlu içerik de görünebilir.

pastedGraphic_5.png